2011 Golden Screen TV Awards Nominees Revealed!


The official nominees for the 2011 Golden Screen Awards (GSA) for TV are finally revealed!

Golden Screen TV Awards is an annual award giving body by the Entertainment Press Society (ENPRESS), Inc. to deserving films, actors and technical people. This year they will give recognition among TV programs and artists that made an impact to the public due to the quality and performance.

Here are the nominees for the 2011 Golden Screen TV Awards that will be held at the Teatrino Promenade, Greenhills, San Juan on November 29, 2011.

2011
Golden Screen TV Awards

Nominees

Outstanding Single Drama/Telemovie
Program

 

Maalaala Mo Kaya: Parol
(ABS-CBN 2)

Maalaala Mo Kaya: Tsinelas
(ABS-CBN 2)

Maalaala Mo Kaya: Silbato
(ABS-CBN 2)

Star Confession: The Makata Tawanan Story

Star Confession: Malayang Pamamahayag: The Ramon Tulfo
Story (TV5)

Untold Stories: Anak ng Aliw (TV5)

 

 

Outstanding News Program

 

         
Bandila: Libya Boarder (ABS-CBN 2)

         
24 Oras: Bitay (GMA 7)

         
Saksi: Tragedy in Japan/Middle East Tension (GMA 7)

         
Ito Ang Balita (UNTV)

         
News to Go (GMA
News TV)

         
State of the Nation
(GMA News TV)

         
Aksyon Journalismo (TV5)

         
TV Patrol World
(ABS-CBN 2)

 

Outstanding Female News Presenter

 

         
Karen Davila (Bandila: Libya Boarder/ABS-CBN)

         
Mel Tiangco (24 Oras: Bitay/GMA 7)

         
Vicky Morales (Saksi: Tragedy in Japan/Middle East Tension/GMA 7)

         
Pia Arcanghel (Balitanghali/GMA News TV)

         
Kara David (News to
Go/GMA News TV)

         
Jessica Soho (State of the Nation/GMA News TV)

         
Cheryl Cosim (Aksyon TV5)

         
Korina Sanchez (TV Patrol World/ABS-CBN 2)

 

Outstanding Male News Presenter

 

         
Julius Babao (Bandila: Libya
Boarder/ABS-CBN)

         
Mike Enriquez (24 Oras: Bitay/GMA 7)

         
Arnold Clavio (Saksi: Tragedy in
Japan/Middle East Tension/GMA 7)

         
Daniel Razon (Ito ang Balita/UNTV)

         
Paolo Bediones (Aksyon Journalismo/TV5)

         
Ted Failon (TV Patrol World/ABS-CBN 2)

         
Noli de Castro ((TV Patrol World/ABS-CBN 2)

 

Outstanding Adapted Drama Series

 

Green Rose (ABS-CBN 2)

Mara Clara (ABS-CBN 2)

Mula sa Puso
(ABS-CBN 2)

Aqua Bendita
(ABS-CBN 2)

Captain Barbell (GMA 7)

Blusang Itim (GMA 7)

 

Outstanding Original Drama Series

 

Magkaribal (ABS-CBN 2)

100 Days to Heaven (ABS-CBN 2)

Minsan Lang Kita Iibigin (ABS-CBN
2)

Babaeng Hampaslupa (TV5)

Beauty Queen (GMA 7)

Amaya (GMA 7)

Munting Heredera (GMA 7)

Outstanding Performance by an Actor in a Drama Series

 

Derek Ramsey (Magkaribal/ABS-CBN
2)

Jericho Rosales (Green Rose/ABS-CBN 2)

John Lloyd Cruz (Imortal/ABS-CBN
2)

Coco Martin (Minsan
Lang Kita Iibigin/ABS-CBN 2)

Eddie Garcia (Babaeng
Hampaslupa/TV5)

Sid Lucero (Amaya/GMA
7)

Dennis Trillo
(Sinner or Saint/GMA 7)

 

Outstanding Performance by an Actress in a Drama Series

 

Gretchen Barretto
(Magkaribal/ABS-CBN 2)

Angel Locsin (Imortal/ABS-CBN 2)

Lorna Tolentino (Minsan Lang Kita Iibigin/ABS-CBN
2)

Xyriel Manabat (100 Days to
Heaven/ABS-CBN 2)

Susan Roces (Babaeng Hampaslupa/TV5)

Iza Calzado (Beauty Queen/GMA7)

Marian Rivera (Amaya/GMA
7)

 

Outstanding Male Host in a Musical or Variety Program

 

Ogie Alcasid (Party Pilipinas/GMA 7)

Raymond Gutierrez (Party Pilipinas/GMA 7)

Tito Sotto (Eat Bulaga/GMA
7)

Vic Sotto (Eat Bulaga/GMA
7)

Joey de Leon (Eat Bulaga/GMA
7)

Willie Revillame
(Wil Time, Big Time/TV5)

Gary Valenciano
(ASAP Rocks/ABS-CBN 2)

 

Outstanding Female Host in a Musical or Variety Program

 

 

Zsa Zsa Padilla (ASAP
Rocks/ABS-CBN 2)

Julia Clarete
(Eat Bulaga/GMA 7)

Pia Guanio (Eat Bulaga/GMA 7)

 

 

Outstanding Breakthrough Performance by an Actor

 

Elmo Magalona
(Andres de Saya/GMA 7)

Matteo Guidicelli (Agua Bendita/ABS-CBN 2)

Mikael Daez (Amaya/GMA
7)

Rocco Nacino (Koreana/GMA 7)

Derrick Monasterio
(Tween Hearts/GMA 7)

Alden Richards (Alakdana/GMA
7)

Frank Magalona (Blusang Itim/GMA 7)

AJ Muhlach (Bagets/TV5)

Outstanding Breakthrough Performance by an Actress

 

Jessy Mendiola (Sabel/ABS-CBN 2)

Andi Eigenmann (Agua Bendita/ABS-CBN 2)

Ritz Azul (Nagbabagang Bulaklak/TV5)

Julie Ann San Jose (Andres de Saya/GMA 7)

Djanin Cruz (Grazilda/GMA 7)

Solenn Heussaff (Captain
Barbell/GMA 7)

Frencheska Farr (Captain Barbell/GMA 7)

Wynwyn Marquez (Blusang Itim/GMA 7)

 

Outstanding Supporting Actor in a Gag or Comedy Program

 

Mike “PektoNacua (Andres de Saya/GMA 7)

John Fier (Pepito Manaloto/GMA 7)

Ricky Davao (Jejemom/GMA
7)

John Lapus (Show
Me The Manny/GMA 7)

 

Outstanding Supporting Actress in a Gag or Comedy Show

 

Gloria Romero (Andres de Saya/GMA 7)

Mosang (Pepito Manaloto/GMA
7)

Chariz Solomon (Jejemom/GMA 7)

Gladys Guevarra
(Show me Da Manny/GMA 7)

Tuesday Vargas (Locomoco
U/TV5)

 

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

 

Jake Roxas (Imortal/ABS-CBN 2)

Jhong Hilario (Mara Clara/ABS-CBN
2)

Jay Manalo (Babaeng Hampaslupa/Tv5)

Alwyn Uytingco (Babaeng Hampaslupa/TV5)

Gardo Versoza (Amaya/GMA
7)

Bembol Roco (Beauty Queen/GMA 7)

Roderick Paulate
(Munting Heredera/GMA 7)

Gabby Eigenmann (Munting Heredera/GMA 7)

 

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

 

Glydel Mercado (Momay/ABS-CBN 2)

Mylene Dizon (Mara Clara/ABS-CBN 2)

Dimples Romana
(Mara Clara/ABS-CBN 2)

Angelu de Leon (Sisid/GMA 7)

Elizabeth Oropesa
(Beauty Queen/GMA 7)

Lani Mercado (Amaya/GMA 7)

Irma Adlawan (Amaya/GMA 7)

Gina Alajar (Amaya/GMA 7)

Gloria Romero (Munting
Heredera/GMA 7)

 

Outstanding Performance by an Actor in a Single Drama/Telemovie Program

 

Enchong Dee ( Maalaala Mo Kaya: Parol/ABS-CBN 2)

-AJ Perez ( Maalaala
Mo Kaya: Tsinelas/ABS-CBN
2)

-Coco Martin ( Maalaala
Mo Kaya: Silbato/ABS-CBN
2)

Alwyn Uytingco (Star Confession: The Makata
Tawanan Story/TV5)

-Phillip Salvador (Star Confession: MalayangPamamahayag: The
Ramon Tulfo Story/TV5)

Outstanding Performance by an Actress in a Single
Drama/Telemovie Program

 

-Helen Gamboa ( Maalaala Mo Kaya: Parol/ABS-CBN 2)

Angelu de Leon
(Untold Stories: Anak ng Aliw/TV5)

-Alex Gonzaga (Untold Stories: Ulila ng Pangako/TV5)

-Katherine Luna (Star Confession: Hubad: The Rossana Roces Story/TV5)

 

Outstanding Performance by an Actor in a Gag or Comedy
Program

 

John Prats
(Banana Split/ABS-CBN 2)

Jason Gainza
(Banana Split/ABS-CBN 2)

Cesar Montano (Andres de Saya/GMA 7)

Michael V (Bubble Gang/GMA 7)

Ogie Alcasid (Bubble Gang/GMA 7)

 

Outstanding Performance by an Actress in a Gag or
Comedy Program

 

Angelica Panganiban
(Banana Split/ABS-CBN 2)

Iza Calzado (Andres de Saya/GMA 7)

Eugene Domingo (Jejemom/GMA
7)

Rufa Mae Quinto (Bubble Gang/GMA
7)

Manilyn Reynes (Pepito
Manaloto/GMA 7)

 

 

Outstanding Showbiz Talk Program

 

         
 The Buzz (ABS-CBN 2)

         
Entertainment Live
(ABS CBN 2)

         
In The Limelight
(GMA News TV)

         
Paparazzi (TV5)

         
Showbiz Central
IGMA 7)

         
Startalk (GMA 7)

 

Outstanding Showbiz Talk Program Host

 

Boy Abunda (The Buzz/ABS-CBN
2)

-Luis Manzano
(Entertainment Live/ABS-CBN 2)

-Joey de Leon (Startalk/GMA
7)

-John Lapus
(Showbiz Central/GMA 7)

Pia Guanio (Showbiz Central/GMA 7)

-Raymond Gutierrez (Showbiz Central/GMA 7)

Cristy Fermin (Paparazzi/TV5)

Ruffa Gutierrez
(Paparazzi/TV5)

 

Outstanding Adapted Reality/Competition Program

 

Pilipinas Got
Talent (ABS-CBN 2)

-Who Wants to Be a Millionaire (TV 5)

-The Biggest Loser (ABS-CBN 2)

-Survivor Philippines Celebrity Edition
(GMA 7)

 

Outstanding Adapted Reality Competition Program Host

 

-Luis Manzano (Pilipinas Got Talent/ABS-CBN 2)

-Billy Crawford (Pilipinas
Got Talent/ABS-CBN 2)

-Vic Sotto (Who Wants to Be A
Millionaire/TV5)

-Sharon Cuneta
(The Biggest Loser)

-Richard Gutierrez (Survivor Philippines
Celebrity Edition)

 

Outstanding Original Reality Competition Program

Talentadong Pinoy (TV5)

– It’s Showtime (ABS-CBN 2)

Outstanding Original Reality Competion
Program Host

         
Ryan Agoncillo (Talentadong Pinoy/TV5)

         
Anne Curtis (It’s
Showtime/ABS-CBN 2)

         
Vhong Navarro (It’s Showtime/ABS-CBN 2)

         
Billy Crawford
(It’s Showtime/ABS-CBN 2)

 

Outstanding Gag Program

 

Banana Split: Orasan
ng Pag-Ibig (ABS-CBN 2)

Banana Split: Star City (ABS-CBN 2)

Locomoko U (TV 5)

Bubble Gang (GMA 7)

Wow Mali ! (TV5)

Outstanding Comedy Program

 

Inday Wanda (TV5)

Andres de Saya
(GMA 7)

Jejemom (GMA 7)

Pepito Manaloto (GMA 7)

Show Me the Manny (GMA 7)

 

Outstanding Musical Program

 

ASAP Rocks (ABS-CBN 2)

Hey, It’s Saberday
(TV5)

Party Pilipinas
(GMA 7)

 

Outstanding Variety Show

 

Happy, Yippee, Yehey
(ABS-CBN 2)

Wil Time, Big Time (TV5)

Eat Bulaga (GMA
7)

 

 

Outstanding Natural History/Wildlife Program

 

 

 

 

Matanglawin: Donsol (ABS-CBN 2)

-Under Special Investigation: Tsunami (TV5)

Krusada: Lindol (ABS-CBN 2)

-Reporter’s Notebook: Nilasong
Lawa
(GMA 7)

-Born Expedition: Whales Expedition (GMA 7)

-SNBO: Anatomy of a Disaster: Volcanoes (GMA 7)

Climate Change: Ang
Mga Dapat Malaman ni Juan
(UNTV)

 

Outstanding Natural History/Wildlife Program Host

 

Kim Atienza:
Matanglawin: Donsol/ABS-CBN
2

Paolo Bediones
(Under Special Investigation: Tsunami /TV5)

Noli de Castro (Krusada:
Lindol/ABS-CBN 2)

Jiggy Manicad
(Reporter’s Notebook: Nilasong Lawa/GMA
7)

Maki Pulido
(Reporter’s Notebook: NilasongLawa/GMA
7)

Kiko Rustia
(Born Expedition/Whales -Expedition/GMA 70

Dr. Ferdz Recio (Born Expedition/Whales Expedition (GMA 7)

Richard Gutierrez (SNBO: Anatomy of a
Disaster/Volcanoes/GMA 7)

Daniel Razon (Climate
Change: Ang Mga Dapat Malaman ni Juan)

 

Outstanding Crime/Investigative Program

 

SOCO: Cainta Massacre (ABS-CBN 2)

XXX: VIP Leviste (ABS-CBN 2)

XXX: Lola Lourdes Abuso (ABS-CBN 2)

Imbestigador: Very Important Preso
(GMA 7)

Tatak Tulfo
(TV5)

 

Outstanding Crime/Investigative Program Host

 

-Gus Abelgas (SOCO: Cainta
Massacre/ABS-CBN 2)

-Anthony
Taberna (XXX:VIP Leviste/ABS-CBN
2)

-Mike
Enriquez (Imbestigador/Very Important Preso/GMA 7)

-Erwin
Tulfo (Tutok Tulfo/TV5)

Outstanding News Magazine Program

 

 

 

Journo: Burial for
Marcos (TV5)

Patrol ng Pilipino: Batang Packers
(ABS-CBN 2)

Reporter’s Notebook:
AFP Modernization (GMA 7)

Outstanding News Magazine Program Host

 

Luchi
Cruz-Valdez (Journo: Burial for Marcos/TV5)

-Jeff Canoy (Patrol ng Pilipino: Batang -Packers/ABS-CBN 2)

-Jorge Carino (Patrol ng Pilipino: Batang Packers/ABS-CBN 2)

Jiggy
Manicad, Maki Pulido
(Reporter’s Notebook: AFP Modernization (GMA 7)

 

Outstanding Educational Program

 

         
I
Got it: Sugar (ABS-CBN 2)

         
Sports
37 (UNTV)

         
Tropang Potchi
(GMA 7)

         
Sabadabadong (GMA 7)

         
AHA
: Ang Lotto at si Rizal
(GMA 7)

         
KNC
Show (UNTV)

         
Batibot (TV5)

 

Outstanding Educational Program Host

 

         
Archie Alemania (I Got It:
Sugar/ABS-CBN 2)

         
Ryan Ramos (Sports 37/UNTV)

         
Julian Trono (Tropang Potchi/GMA 7)

         
Drew Arellano (AHA: Ang Lotto
at Si Rizal/GMA 7)

Outstanding Lifestyle Program

 

         
Sharon@ Home:Girls Night In
(Lifestyle Network)

         
US Girls: Batangas ‘ Ala Eh’
(Studio 23)

         
Pop Talk (GMA News TV)

         
Metro Society: Young City Shapers (Lifestyle Network)

 

Outstanding Lifestyle Program Host

 

         
Angel Aquino (US Girls/Studio 23)

         
Sharon Cuneta (Sharon@Home/Lifestyle Network)

         
Tonypet Gaba (Pop Talk/GMA News TV)

         
Mitzi Borromeo (Metro
Society: Young City Shapers (Lifestyle Network)

Outstanding Magazine Program

 

         
Astig (TV5)

         
I Juander: Dalagang Pilipina (GMA News TV)

         
Kapuso Mo Jessica Soho: Pinoy Icons (GMA 7)

         
Rated K: Yan Si Tatay
(ABS-CBN 2)

         
Sheka (PTVN 4)

         
Sports Unlimited (T’bolis of
Lake Cebu/ABS-CBN 2)

 

Outstanding Magazine Program Host

 

         
Chiqui Roa– Puno (Astig/TV5)

         
Jessica Soho ( Kapuso Mo Jessica Soho: Pinoy Icons/GMA 7)

         
Korina Sanchez (Rated K:
Yan Si Tatay/ABS-CBN 2)

         
Cesar Apolinario, Susan
Enriquez (I Juander/GMA News TV)

         
Dyan Castillejo (Sports Unlimited/ABS-CBN 2)

         
Issa Litton (Sheka/PTV4)

 

Outstanding Public Service Program

 

         
Salamat, Dok (ABS-CBN 2)

         
Pinoy MD (GMA 7)

         
Wish Ko Lang (GMA 7)

         
Rescue (GMA 7)

         
On Call (GMA News TV)

         
Alagang Kapatid (TV5)

         
Public Atorni (TV5)

 

Outstanding Public Service Program Host

 

         
Bernadette Sembrano (Salamat, Dok (ABS-CBN 2)

         
Connie Sison (Pinoy MD/GMA 7)

         
Vicky Morales (Wish Ko
Lang/GMA 7)

         
Arnold Clavio (Rescue/GMA 7)

         
Ivan Mayrina, Connie Sison (On Call/GMA News TV)

         
Cheryl Cosim (Alagang Kapatid/TV5)

         
Atty. Perfida Acosta (Public Atorni/TV5)

 

Outstanding Public Affairs Program

 

         
 Duelo: Barilan ng Opinyon:
PSCO (AKTV41)

         
Brigada: Education Special
(GMA News TV)

         
Krusada: Laya (ABS-CBN 2)

         
Bawal ang Pasaway kay
Mareng Winnie (GMA News TV)

 

Outstanding Public Affairs Program Host

                                                                                                          

         
Abner Mercado (Krusada: Laya/ABS-CBN 2)

         
Dick Gordon (Duelo, Barilan ng Opinyon:
PCSO/AKTV41)

         
Jessica Soho (Brigada: Education Special /GMA News TV)

         
Winnie Monsod (Bawal ang Pasaway
kay Mareng Winnie/GMA
News TV)

 

Outstanding Celebrity Talk Program

 

         
Kalibre 45: Marlene
Aguilar (AKTV41)

         
Kris TV: Chiz Escudero (ABS-CBN 2)

         
Get It Straight from Daniel Razon:
Grace Poe Llamanzares (UNTV)

         
Tonight with Arnold Clavio: Ang Pangulo (GMA News TV)

         
MOMents: Father’s Day
Special: Robin Padilla (Net 25)

 

Outstanding Celebrity Talk Program Host

 

         
Kris Aquino (Kris TV: Chiz Escudero/ABS-CBN 2)

         
Dong Puno (Kalibre 45:
Marlene Aguilar/AKTV 41)

         
Daniel Razon Get It Straight from
Daniel Razon: Grace Poe Llamanzares
(UNTV)

         
Arnold Clavio (Tonight with
Arnold Clavio: Ang Pangulo (GMA News TV)

         
Gladys Reyes (MOMents/Net 25)

 

Outstanding Documentary Program

 

         
EDSA: Sulyap Sa Kasaysayan (ABS-CBN 2)

         
Under Special Investigation: e-Basura
(TV5)

         
i-Witness: Gintong Putik (GMA 7)

         
i-Witness: Lola Minera (GMA 7)

         
Reel Time: Dapithapon (GMA
News TV)

         
Investigative Documentaries: Masbate Political Clan
(GMA News TV)

         
Front Row: Bente Dos (GMA
News TV)

 

Outstanding Documentary Program Host

 

         
Paolo Bediones: Under Special
Investigation: e-Basura (TV5)

         
Kara David (i-Witness: Gintong Putik (GMA 7)

         
Howie Severino (i-Witness: Lola Minera (GMA 7)

         
Malou Mangahas (Investigative Documentaries: Masbate Political
Clan (GMA News TV)

 

Since, we give critics and credits to TV Series, we are entitled to post our fearless opinions.

MISSING IN ACTION: (Deserving but not nominated)

Best Original Drama Series-
IMORTAL (ABS-CBN
NAGBABAGANG BULAKLAK (TV5)
SINNER OR SAINT (GMA)

Outstanding Performance by an Actor in Drama Series
JAKE CUENCA (Green Rose)
Tirso Cruz III (I Heart You Pare)

Outstanding Performance by an Actress in Drama Series
AMY AUSTRIA (Minsan Lang Kita Iibigin)
BEA ALONZO (Magkaribal)
CONEY REYES AND JODI STA. MARIA (100 DAYS TO HEAVEN)

Breakthrough Actress:
XYRIEL MANABAT (Momay, Agua Bendita, 100 Days To Heaven)
JULIA MONTES and KATHRYN BERNARDO (Mara Clara)
LAUREN YOUNG (Mula Sa Puso)
BIANCA KING (Sinner or Saint)
BIANCA MANALO (Juanita Banana)
DEVON SERON (Good Vibes)
and many more compare to the nominees. The who??

Breakthrough Actor:
ENRIQUE GIL (Mula Sa Puso, Good Vibes)
KRISTOFFER MARTIN (TWEEN HEARTS, MUNTING HEREDERA)
and a lot more

There are several names in the list that you might think who are they? Indeed, many actors and actresses who deserves a nod are unfortunately did not make it.

11 thoughts on “2011 Golden Screen TV Awards Nominees Revealed!

  1. […] 2011 Golden Screen TV Awards Nominees Revealed! (entervrexworld.wordpress.com) GA_googleAddAttr("AdOpt", "1"); GA_googleAddAttr("Origin", "other"); GA_googleAddAttr("theme_bg", "222222"); GA_googleAddAttr("theme_border", "555555"); GA_googleAddAttr("theme_text", "aaaaaa"); GA_googleAddAttr("theme_link", "026acb"); GA_googleAddAttr("theme_url", "026acb"); GA_googleAddAttr("LangId", "1"); GA_googleAddAttr("Autotag", "entertainment"); GA_googleAddAttr("Autotag", "movies"); GA_googleAddAttr("Autotag", "television"); GA_googleAddAttr("Tag", "entertainment-news"); GA_googleAddAttr("Tag", "filipino-waves"); GA_googleAddAttr("Tag", "eat-bulaga"); GA_googleAddAttr("Tag", "gma"); GA_googleAddAttr("Tag", "pauleen-luna"); GA_googleAddAttr("Tag", "vic-sotto"); GA_googleFillSlot("wpcom_sharethrough"); Share this:PrintRedditMoreFacebookTwitterDiggEmailStumbleUponLike this:LikeBe the first to like this post. By Entervrexworld • Posted in Entertainment News, Filipino Waves • Tagged Eat Bulaga, GMA, Pauleen Luna, Vic Sotto 4 […]

  2. Very great post. I simply stumbled upon your weblog and wished to say that I’ve really loved browsing your weblog posts. After all I’ll be subscribing for your rss feed and I’m hoping you write once more very soon!

Share your thoughts!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s